Pastevní, vedle č.p. 409, Jeřmanice

Doživotní náplně převodovek a proč je to lež

Datum publikace: 29. 3. 2021 8:28

Snad každý motorista ví, jak důležité je dbát na pravidelnou a včasnou výměnu oleje v motoru svého auta. Na výměnu oleje v převodovkách se ale už tak často nemyslí. Přispívá k tomu i fakt, že řada výrobců velmi ráda prezentuje svůj olej do převodovky jako doživotní. To může být pravda, pokud Vám nevadí, že se tím počítá maximálně tak životnost Vaší převodovky, než Vám díky „doživotní“ náplni zcela odejde…

Žádné oleje a maziva v autě totiž nejsou „nesmrtelné“…Všechny tyto kapaliny stárnou a postupně degradují. Rychlost jejich degradace závisí na počtu ujetých kilometrů, ale také stylu jízdy. Řazením se totiž namáhají bronzové synchronizační kroužky uvnitř převodovky, které se postupem času obrušují. Odpadlé bronzové šupinky pak zůstávají v oleji a postupně ho degradují. Čím častěji tedy řadíte, tím rychleji se olej zanese.

Dalším faktorem, chterý olivňuje kvalitu oleje v převodovce, je vlhkost. Ke kondenzaci vlhkosti dochází teplotními změnami. Časté ohřívání a chladnutí motoru, které je typické pro krátké trasy, vede k rychlejší degradace oleje.

Vyměňte olej dříve než Vám odejde převodovka

Zde je ukázkový příklad toho, jak „doživotní náplň“ zkrátila život převodovky u dodávky Renault Master III. Toto vozidlo najelo 350 tisíc kilometrů. Musela se udělat kompletní generální oprava celé převodovky, což majitele vozu vyšlo na zhruba 40 tis. Kč. Včasná výměna oleje by tomuto poškození mohla zabránit a stála by zhruba 2 000 Kč.

Jak často tedy olej v převodovce měnit?

Olej v manuální převodovce doporučujeme poprvé vyměnit po ujetí prvních 100 tis. kilometrů. Poté je to už spíše individuální. Všeobecně se uvádí interval 60 tis. kilometrů, pokud ale nejezdíte pravidelné dlouhé trasy, je jistější stanovit si interval kratší (např. 30 tis. km) nebo 1x ročně. V městských podmínkách totiž kvůli častějšímu řazení a neustálému ohřívání a chladnutí oleje, dostává náplň více zabrat. Vzhledem k tomu, že převodovkový olej není nijak drahá záležitost (cca 250 – 500 Kč /l), prevence se zde rozhodně vyplatí!

Další informace o výměnách olejů v našem servisu naleznete ZDE.

Informace o servisu automatických převodovek ZDE.

Made by: ELIS web 2024